Zdarza się, że w niektórych programach medycznych nagle dochodzi do utraty danych. Na szczęście w Systemie Przychodnia nie ma tego problemu, ponieważ dzięki specjalnemu modułowi tworzy on automatycznie kopie zapasowe.
Dlaczegokopie zapasowesą ważne?
Kopia zapasowa, określana też mianem „back-upu” stanowi dodatkowe zabezpieczenie plików, które znajdują się w komputerze. Dzięki nim, w przypadku awarii, wirusów lub fizycznych uszkodzeń sprzętu, można odtworzyć oryginalne dane.
Jest to o tyle istotne, że każde urządzenie ma swoją wytrzymałość i żywotność, dlatego trzeba brać pod uwagę zawsze możliwość wystąpienia ewentualnych awarii.
Poniżej opisujemy główne zalety automatycznych kopii zapasowych w Systemie Przychodnia.
• tworzenie ich sprawia, że możesz być spokojny o bezpieczeństwo danych,
• proces tworzenia kopii nie wpływa na wydajność komputera czy też możliwość korzystania z internetu,
• kopie tworzą się dyskretnie, tak aby osoba korzystająca z systemu nie musiała zwracać na cały proces uwagi, ani w jakikolwiek sposób nad nim czuwać,
• dzięki automatycznemu tworzeniu kopii nie musisz zatrudniać specjalistów, którzy sprawowaliby nad tym nadzór, oznacza to zatem dla Ciebie czystą oszczędność.
Tworzenie automatycznych kopii zapasowych zabezpiecza też przed konsekwencjami prawnymi wynikających z wynikających z Ustawy o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997r., nakazuje ona placówkom umiejętnie chronić dane przed uszkodzeniem.
Jak częstotworzone są kopie zapasowe?
Kopia zapasowa może być tworzona:
• na serwerach dedykowanych – wówczas serwer o określonej godzinie wykonuje kopie w określony sposób, może on wykonać kopie pełne lub przyrostowe,
• w komputerze, na którym się pracuje – w tym przypadku wykorzystywany jest dodatkowy program, który jest za tę czynność odpowiedzialny, kopia może być wykonywana na życzenie, w wybranym momencie albo automatycznie o określonej godzinie, w tym przypadku nie można tworzyć kopii przyrostowych, kopia jest pełna i obejmuje całą bazę danych.
Gdzie przechowywanajest kopia zapasowa?
Kopia zapasowa może być przechowywana np. na dysku sieciowym (NAS). To osobista chmura, zlokalizowana w określonym miejscu, do której można mieć dostęp z niemal każdego miejsca.
Aby skorzystać z niej, potrzeba mieć jedynie dostęp do sieci Wi-Fi. Dużym atutem tego urządzenia jest to, że można podłączyć do niego różne komputery i urządzenia mobilne.
Czasem do przechowywania danych wykorzystuje się również inny dysk na serwerze.
Polityka tworzeniakopii zapasowych
Na początku opracowujemy politykę tworzenia kopii, której celem jest zapewnienie jasnych i zrozumiałych reguł zarządzania nimi, tak aby móc z nich skorzystać w razie potrzeby.
Polityka tworzenia kopii zapasowych dokładnie określa zasady tworzenia i działania (w tym czas i godzinę ich tworzenia), a także ich rodzaj (kopię przyrostową lub pełną)i miejsce przechowywania danych (NAS lub inny dysk na serwerze) oraz osoby odpowiedzialne za ich tworzenie i rotację.
Po sporządzeniu takiego dokumentu możemy wdrożyć ją całkowicie lub jedynie pomóc w jej wdrożeniu danej placówce medycznej. Wówczas tworzymy skrypty do automatycznego tworzenia kopii przez serwer
ZAINTERESOWANY?
Skontaktuj się z nami Odpowiemy na wszystkie pytania